הצלב הפרנציסקני, צלב עולי הרגל או צלב ירושלים?
בניה בלום

רבים מהמודרכים שלי שאלו אותי על אותו צלב מוזר שמופיע באתרים קתוליים רבים, בחנויות מזכרות, ונראה שהוא חשוב מאד לעולי רגל נוצריים, המהווים את רוב תנועת התיירות לישראל. לכן ליקטתי רעיונות מכמה מקורות בהם נתקלתי ב-32 השנים האחרונות, ובמאמר שלהלן אסכם בקצרה את מה שמצאתי:
מקורו הקדום ביותר של ״צלב עולי הרגל״ או ״צלב ירושלים״ נמצא כבר בראשית ימי הכנסייה, והוא בעצם "הצלב הקוסמי", שמסמל את שלטון הכנסייה על ארבע קצוות תבל, וגם בימינו ניתן למצוא אותו כסמלן של כמה כנסיות מזרחיות (אורתודוקסיות). בעולם המערבי הצלב המדובר הפך סימלו של המסדר הפראנציסקני, שקיבל מהאפיפיור את המשימה ״Costudia Terra Sancta״ - דהיינו שמירה על ״ארץ הקודש״. הפרנציסקנים הולכים בדרכו של הנזיר פרנציסקוס הקדוש מאסיסי, עליו מסופר, שלילה אחד היה לו חיזיון כל-כך חזק של ישוע הנוצרי, שלמחרת בבוקר הוא קם, וגילה על גופו את חמשת הפצעים של ישו, ה-״Signata״ (סיגנטה). מה הם חמשת פצעי ה״סיגנאטה״? - שני פצעים על הידיים ושני פצעים על הרגליים כאשר ישוע מוסמר לצלב, ועוד פצע גדול במרכז הגוף, שנעשה לו כאשר לונגינוס, הקצין הרומי שהיה אחראי על צליבתו של ישו, דקר אותו למוות כדי לקצר את ייסוריו. לונגינוס עצמו הוכר כקדוש לאחר שחזר בתשובה כאשר הבין במהלך הצליבה ש״אכן, זהו בנו של הא-ל החי״. ״צלב ירושלים״ מייצג בעצם את חמשת פצעיו של ישו בצורת צלבים הממוקמים בדיוק כפי שמוקמו חמשת הפצעים על גופו לאחר צליבתו.
זהו ההסבר הנפוץ והמקובל ביותר ל״צלב עולי הרגל״, אולם מצאתי גם הסברים נוספים לסמל זה: יש אומרים שהצלב מסמל את ישו וארבעת ה״אוונגליסטים״ - כותבי ארבעת הספרים העיקריים של הברית החדשה. אחרים סוברים שמדובר בישו השולט בארבע רוחות השמיים, כלומר על כל העולם, בדומה למה שכתבנו כבר על "הצלב הקוסמי". בתקופה הצלבנית ״צלב ירושלים״ היווה את סימלו של ״מלך ירושלים״ - מלך הממלכה הצלבנית בארץ ישראל, ולכן יש אומרים שזו, ולא ה"סטיגמטה" על בשרו של פרנציסקוס הקדוש, היא הסיבה שהוא הפך לסמל הפרנציסקנים - "מגיני ארץ הקודש". עולי רגל קתוליים מכל קצווי תבל נוהגים גם לקעקע את ״צלב עולי הרגל״ על עורם, ובכך לסמל את מחוייבותם לכנסייה.
שמעתי גם הסברים נוספים, פחות משכנעים, אבל יהא אשר יהא מקורו של הסמל, עדיף להשאיר אותו לוטה בקצת מיסתורין, שהרי זה מה שחשוב בדת, לא?

עולי רגל קתולים בתהלוכה מסורתית בכנסיית הקבר בירושלים. צילום: בניה בלום
 
   Herzl Blvd. 131/5, Jerusalem 9622815, Israel     E-Mail: benayahb@gmail.com    

Fax: +972-2-6223833             Mobile: +972-50-2330149          Skype: Benayah
Facebook
Google+
Twitter
Youtube
Linkedin