סיכומי אירועי ועדת הכלכלה
2018-06-20
בתור מי שמקשר בין מורשת דרך לאגודת מורי הדרך במסגרת מטה המאבק המשותף, ומקושר גם עם אגודת בעלי רכב אשכול, ובכדי להמשיך במאבק אחיד ובכוחות משותפים, אני מרכז כאן את כל הדיווחים שהגיעו אליי מכל החברים השונים. כך יוכלו כל אחת ואחד מכם להתרשם ממה שהיה וכיצד רואים את ההמשך מנקודות מבט שונות. אני מקווה שזה יעזור לכולנו להמשיך במאבק יחדיו, לטובת כולנו. תודה מקרב לב לכל החברים, מכל האירגונים, ומקשת הדעות, שעזרו, תרמו והתאמצו למען כולנו, איש-איש בדרכו!
מו"ד משה יחיאל - אגודת מורי הדרך - יו"ר מטה המאבק:

חברים בוקר טוב, בהמשך לפוסט הדיווח מהדיון בועדת הכלכלה שפרסם רוני פלד, אני מבקש לעדכן אותכם שבמגביל למאבק של נציגינו בתוך הועדה, אורגנה הפגנת המחאה והעידוד מחוץ לכנסת בגן הוורדים.
החל מהשעה 07:30 התחלנו לארגן את השטח שהוקצה לנו, בהזדמנות זו אני מבקש להעלות על נס את עזרתם הגדולה של בני כפיר יו"ר האגודה יחד עם מוטי אפרתי סגן יו"ר האגודה אשר תרמתו  בארגון הציוד והבאתו לגן הוורדים סייע לנו רבות. 
לאחר התארגנות מהירה של כל חברי מטה המאבק, וזה הזמן לשבח את מורי הדרך אלון אמיר ששמר על הסגר ובעזרת המגפון שארגן ברגע האחרון יכולנו להיות הרבה יותר קולניים, רון חרמוני - להט שסייע רבות בארגון השטח, בתליית הדגלים והשלטים, רומי שנבל שהקדישה זמן רב בהכנת השלטים והצבתם בשטח, ירדנה מנור שפעלה רבות בקרב מורי הדרך הוותיקים ובמהלך ההפגנה סייעה רבות בארגון. כמובן לבת שבע אסקולי שארגנה את קבוצת מורי הדרך הסינים אשר היו כוח משמעותי ביותר בהפגנה, וכמובן עזרתו האדירה של מורה הדרך בניה בלום כנציג עמותת מורשת דרך שלמרות שנבצר ממנו להגיע להפגנה סייע רבות לאורך כל הדרך בארגון ובקרב מורי הדרך חברי עמותת מורשת דרך אשר בזכות פעילותו רבים מהם הגיעו.
בשעה 08:45 התחלנו את המחאה הקולנית עם משרוקיות, בשעה הראשונה והשמענו  סיסמאות רבות אותם ניסח בין היתר בניה בלום, סיסמאות המבטאות את המסרים שאותם אנו מבקשים להטמיע בציבור ובקרב חברי הכנסת ומוחים כנגד השינויים שמבקש שר התיירות להוביל בחוק התיירות - הוראת דרך.
תוך פרק זמן קצר יחסית הצטרפות עוד ועוד מורי דרך ובין היתר הצטרף אלינו למחאה גם ד"ר נחום שגיב שבא לתמוך ולמחות ובילה עמנו פרק זמן ממושך.
ללא הפסקה ובמשך פרק זמן של כארבע שעות זעקנו את מחאתנו, תיסכולנו וכאבנו כנגד העוולה שמבקש שר התיירות לעולל לנו ולמדינת ישראל
בשיא ההפגנה הייתה נוכחות של למעלה מ - 100 מורי דרך, לא כולם יכלו להישאר לכל פרק זמן ההפגנה, אבל זעקו עמנו, נשאו שלטים ומחו. חשוב להדגיש כי הגרעין הקשה של מפגינים היו מורי הדרך הסינים שהיו עמנו לאורך כל שעות המחאה, זעקו, שרקו, מחו ועמדו עמנו בשמש הקופחת, כמו גם מורי הדרך שהגיעו במיוחד מכל קצוות הארץ.
לסיכום אני מבקש לציין שאכן נוכחנו מעל לכל ספק שאנו ציבור מורי הדרך בישראל יודע ומסוגל להתארגן למחאה ציבורית הולמת ואני מבקש שוב להודות מקרב לב לכל העושים במלאכת ובמיוחד להדגיש שללא העידוד והתמיכה של האגודה בעזרה הכספית, בארגון והלוגיסטיקה לא היינו מגיעים לתוצאה המרשימה והקולנית שהצגנו אל מול משכן הכנסת, ובמיוחד אל מול כל מי שבא לבקר בכנסת והזדהה עם מאבקנו ותמך. תודה לכולם !!!!
 עידוד זה נותן לנו את הכוח להמשיך במאבק ואכן  אנו מתכננים פעולות נוספות אשר בזמן הקרוב ביותר תקבלו פרטים על כך.
מו"ד עמוס גרבצקי - מורשת דרך - ישב בועדת הכלכלה:

אתמול, יום שני, ייצגתי (עמוס גרבצקי) את "מורשת דרך" בדיון השני בוועדת הכלכלה לעניין חוק התיירות. 

ברצוני לציין את התגייסותו החשובה של עו"ד יונתן צבי, שהינו גם מורה דרך, המלווה אותנו שנים רבות בידע הנרחב שלו בחקיקת בתיירות. הוא הצטרף לדיון ואבחנותיו החדות זכו מיד למחמאותיו של היו"ר איתן כבל (עניין נדיר...) .
כזכור, בישיבה הראשונה, הציג כל ארגון ומשתתף את הנושאים החשובים לו. בני כפיר הציג בנאמנות את הפגיעה במדריכי תיירות הפנים, ואילו יוני שפירא ויוסי שוסטר התמקדו במורי הדרך תיירות הנכנסת.

הפעם, ישיבה שנייה במניין, עבר הדיון לתכלס: "הקראת החוק". כלומר דיון והצבעה על כל סעיף.
תחילת החוק בסעיף "ההגדרות". זהו במקרה שלנו החלק החשוב ביותר: שם מופיעה חובת ההדרכה המוסמכת ושם מופיעות ההחרגות שמרוקנות את החוק מתוכן.
כבר בתחילת ההקראה העיר ח"כ דב חנין (פרלמנטר מעולה) על הסיבוך ו"המעגליות" בהגדרות "שירות נסיעות" "שירותי הוראת דרך" ו"סוכן נסיעות". יונתן צבי הסביר שכל הצעת החוק הזאת, במקום ליצור משהו חדש, הינה עוד טלאי שנוסף על שני החוקים הישנים יותר, ומסבכת אכיפה במקום לפשט. היה נראה שהמסר הזה, דווקא בהצגתו של יונתן צבי, נקלט אצל היו"ר, שחזר וכינה את הצעת החוק כמשהו "לא לגמרי אפוי".
לקראת סוף הישיבה הגיעו להגדרת "שירות הוראת דרך", שם נמצאות ההחרגות השונות. הדיון נעצר בעניין "הרועה הרוחני", והיה ברור שיו"ר הוועדה העביר אותו לישיבה הבאה כי זה הנושא הכי כבד ומסובך. לנושא הזה הספיקו להתבטא ח"כ דתיים, יהודים ומוסלמי, בדגש על אותם סיורי "פולחן דתי" כמנוף לפטור בכל הדתות והמגזרים....כמו שציפינו...
נקודת אור חשובה אחת שזיהיתי אצל איתן כבל הייתה ההערה שלו, מספר פעמים, על המימד הנוסף בקיומו של מדריך – הנושא הבטיחותי ובטחוני, ועל הצורך לתת לו מענה.
אף אחד מנציגי מורי הדרך לא הגיע עדיין להתבטא בעניין זה. זה יקרה בישיבה הבאה. עמדתנו ברורה: כל קבוצת תיירים מחו"ל תודרך ע"י מדריך מקומי. אין בכך שום סתירה לזכותו של כל "רועה רוחני" או מלווה אחר להסביר, להטיף או להעיר בכל מקום ובכל עת על פי הבנתו.
אינני יודע לנבא לאן הדברים יתגלגלו.
כרגע המשימה היא לכל ישיבה של ועדת הכלכלה, לנסות ולשכנע את חברי הכנסת הנוכחים. זאת צריך לעשות תוך הבנה של הנפשות הפועלות. המתעניינים מוזמנים לבדוק מי חברי ועדת הכלכלה, ולהבין איך הטיעונים שלנו חייבים להיות רלבנטים.
 
   Herzl Blvd. 131/5, Jerusalem 9622815, Israel     E-Mail: benayahb@gmail.com    

Fax: +972-2-6223833             Mobile: +972-50-2330149          Skype: Benayah
FacebookGoogle+TwitterYoutubeLinkedin